Свою творчість репрезентувала Марія Купарь

  • Категорія запису:Новини

Свою творчість репрезентувала Марія Купарь

Фундаментом культури кожної нації є народне мистецтво. Його вплив на літературу, образотворче мистецтво, музику, і нарешті, на менталітет народу та спосіб його життя простежується у більшій або меншій мірі. У силу історичних обставин так склалося, що на Закарпатті народне мистецтво завжди вражало своїм видовим та жанровим розмаїттям, багатством. А це вишивка, бісероплетіння, різьба по дереву, гончарство, ковальство, бондарство, ткацтво тощо.

Свою творчість репрезентувала Марія КупарьНині, в силу дії об’єктивних факторів, спостерігається тенденція до занепаду більшості видів народних художніх промислів та декоративно-прикладного мистецтва. Особливу місію в цій ситуації виконують майстри народної творчості, які зберігають та примножують народне мистецтво. Їх в Україні не багато. Серед них Марія Купарь – відома мисткиня, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Її життя з дитинства пов’язане з мистецтвом. Спочатку були заняття в студії образотворчого мистецтва у Палаці піонерів, якою керував Золтан Баконій, згодом навчання в Ужгородському училищі прикладного мистецтва, яке вона закінчила з відзнакою. Десятиліття працювала вчителькою художньої праці в Авторському навчально-виховному комплексі № 2 І–ІІІ ступенів міста Ужгород, навчала дітей любові до рідної культури, до свого народу. А ще з юних років вона писала вірші, що логічно завершилося виходом у світ двох збірок поезії “Вогник вічної любові” (2013) та “Відродження” (2014). Нині вона на творчих хлібах і може цілком віддати себе мистецтву та літературі.

Свою творчість репрезентувала Марія КупарьДнями в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту відкрилась виставка творчих робіт та презентація книги “Відродження” Марії Купарь. До експозиції ввійшли сценічні костюми, вишивані сорочки, ескізи костюмів, жіночі прикраси з бісеру, писанки, декоровані тарілки, розпис на склі, витинанки тощо. У її роботах прослідковується вірність традиції як у тематиці, так і в техніці виконання. У свої твори вона привносить оригінальні авторські елементи, створює композиції, що попри все не втрачають зв’язок із традицією. Зокрема, перш за все, це стосується вишивки якою оздоблені народні костюми. Мисткиня за основу бере традиційні елементи вишивки, притаманні певному регіону, кольорову гаму і творить свій оригінальний орнамент, таким чином зберігаючи вірність традиції. Роботи Марії Купарь вражають професіоналізмом виконання, їх вирізняє тонкий естетичний смак.

Свою творчість репрезентувала Марія Купарь Свою творчість репрезентувала Марія Купарь

На відкритті виставки виступили начальник управління культури Закарпатської обласної державної адміністрації, заслужений працівник культури України Юрій Глеба, директор Закарпатського музею народної архітектури та побуту Габріела Андял, голова Закарпатського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслужений майстер народної творчості України Людмила Губаль, народний учитель України Золтан Жоффчак, голова Закарпатського осередку Всеукраїнського товариства “Бойківщина – ХХІ століття” Галина Ігнацевич, освітяни Марія Жабляк, Марія Каганець. А учасники народної студії поезії «Чарівне слово» Ужгородського міського центру дозвілля – будинку культури (керівник Наталія Дубініна-Якушко) та провідний методист Обласного організаційно-методичного центру культури Катерина Семенченко продекламували декілька віршів зі збірки “Відродження”.

Свою творчість репрезентувала Марія Купарь

Дарина Лесів – учениця Ужгородської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів № 6 імені В.Гренджі-Донського виконала пісню “Ангелта продекламувала поезії Марії Купарь.

Справжньою окрасою дійства став виступ Тетяни та Сергія Раховських, які виконали пісню на слова Марії Купарь. До слова, в сценічних костюмах, які пошила для них авторка виставки.

Культурно-мистецька акція відбулася за сприяння Обласного організаційно-методичного центру культури ( директор Ганна Дрогальчук) та управління культури Закарпатської облдержадміністрації (начальник Юрій Глеба).

Володимир МИШАНИЧ,
провідний методист Обласного організаційно-методичного центру культури,
член Національної спілки журналістів України