Традиція житиме

7 червня на території музейного комплексу «Старе село» в Колочаві відбулася майстерня з приготування ріплянки. Приміщення в якому проходила майстерня організаторам надав пан Станіслав Аржевітін, до слова, уродженець Колочави.

Відзначимо, що ріплянка – це традиційна страва жителів Колочави, яку готують кілька разів на тиждень у кожній хаті села. Варять ріплянку на повільному вогні у чавунній каструлі, часто помішуючи дерев’яною палкою (токаняником). Їдять страву з фрігою, яєчнею та різноманітними підливами. Ріплянка давно вже стала своєрідною візитівкою села.

Страву готувала знана газдиня села Марія Маркович. Вона щедро поділилася з присутніми кулінарними таємницями. Учасники дійства з цікавістю і захопленням слідкували за її вправними руками, уважно слухали її розповідь. Молоді дівчата – майбутні господині залюбки перейняли досвід приготування ріплянки, яка є елементом нематеріальної культурної спадщини Колочави. Без сумніву, після такого майстер-класу кількість любителів ріплянки збільшилася, а мистецтво її приготування житиме й поширюватиметься далі. Таким чином було зроблено черговий крок реалізації проекту «Онлайн ХАБ для нематеріальної культурної спадщини Закарпаття», який здійснює Комунальний заклад «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської обласної ради за підтримки Українського культурного фонду.

В рамках майстерні відбулися перемовини виконавців проекту із знаним громадським діячем та краєзнавцем, членом правління Національної спілки краєзнавців України Станіславом Аржевітіним, сільським головою Юрієм Клевцем, а також представником місцевого малого бізнесу Іваном Марковичем. Там йшлося про збереження традицій села, розвиток туризму краю, і, зокрема, подальшого зростання привабливості Колочави. Було обговорено та окреслено план конкретних заходів, які потрібно для цього здійснити.

Мета заходу, що відбувся – збереження та популяризація нематеріальної культурної спадщини Закарпаття.

Володимир Мишанич