Щороку в селі Колочава, що на Хустщині, відзначають Дні чеської культури. Святкові заходи тут відбуваються одночасно з Днями незалежності Чеської Республіки. Цього разу в них взяли активну участь і працівники КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської обласної ради на чолі з директором Ганною Дрогальчук. 29 жовтня група представників Центру культури побувала в селі на закарпатській Верховині, відомому своїми давніми міцними зв’язками з партнерами в Чеській Республіці.
На початку «колочавських відвідин» гості, серед яких і голова Закарпатського товариства чеської культури, кандидат історичних наук Тетяна Сергієнко, оглянули експозиції музею народної архітектури «Старе село». Екскурсію музеєм, який зберігає автентику минулих часів, провела начальниця відділу туризму й комунікацій Колочавської сільської ради Марія Шетеля. Вона ж допомогла зблизька ознайомитися з іншим музеєм – «Чеська школа».
Візит працівників Центру культури до Колочави, поряд із відзначенням Днів чеської культури, мав ще одну мету. Вони виконували творчу місію – сприяти місцевим активістам у внесенні місцевої страви «кнедлі» до Регіонального переліку елементів нематеріальної культурної спадщини. Тож візит до Колочави став і їхньою творчою експедицією: з вивчення і збирання матеріалів, що дозволять збагатити регіональний перелік НКС новим елементом.
Відтак подальші події розгорталися в корчмі «Чеська станіца». Про те, що кнедлі є стравою, поширеною в Колочаві, і її із задоволенням готують місцеві газдині, розповіла власниця Наталія Тумарець. Їх готують із різними інгредієнтами – капустою, грибами, м’ясом. Пані Наталія наголосила, що цю страву місцеві активісти пропонують внести до регіонального переліку НКС Закарпаття.
Відтак кухарі родинної корчми «Четніцка станіца» готували кнедлі, демонструючи процес на всіх етапах роботи. Відео- та фотофіксацію приготування кнедликів здійснювала завідувач сектору нематеріальної культурної спадщини ООМЦК Олена Гайдук. Директор Обласного організаційно-методичного центру культури Ганна Дрогальчук розповіла, якою має бути послідовність дій для внесення страви до регіонального переліку. Під час дегустації цієї страви всі, хто скуштував її, відгукнулись про її високі смакові якості.
Поряд із цим, гості «Четніцкої станіци» взяли участь у майстер-класі з приготування та дегустації страв чеської національної кухні: першої – супу «цибулячка», а також другої – «вепрове коліно». Дегустування також супроводжувалося щонайкращими відгуками.
Голова Колочавської сільської ради Василь Худинець зазначив, що поширена серед верховинців страва «колочавська ріплянка» раніше вже внесена до регіонального переліку НКС України. «Тепер ставимо собі завдання досягти того, щоб «ріплянка» отримала прописку і в Національному переліку», – додав голова ради.
Василь Худинець розповів про дружні контакти, які колочавці налагодили з партнерами в Чеській Республіці. Дружба з ними допомагає здійснювати проєкти, в яких зацікавлені обидві сторони, співпрацювати в грантових програмах і в кінцевому підсумку – розвивати культуру і туризм у громаді.
Василь Бедзір,
провідний методист інформаційно-редакційного сектору,
фото Олени Гайдук, завідувача сектору нематеріальної культурної спадщини