У ЦЕНТРІ КУЛЬТУРИ ВІДБУВСЯ ПЕРЕГЛЯД ОСКАРОНОСНОЇ КІНОСТРІЧКИ «20 ДНІВ У МАРІУПОЛІ»

У КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської обласної ради 21 лютого відбувся колективний перегляд документальної воєнної кінострічки «20 днів у Маріуполі» про трагедію українського міста Маріуполь, спричинену вторгненням росії в Україну. На початку в.о. директора КЗ «ООМЦК» ЗОР Ганна Дрогальчук оголосила хвилину мовчання. Нею присутні вшанували пам’ять полеглих військових – захисників приазовського міста, а також тисяч мешканців – цивільних громадян.

МІСТО ПЕРЕЖИЛО НИЗКУ ПЕРЕЙМЕНУВАНЬ

Історія міста на березі Азовського моря, в гирлі річки Кальміус багата перейменуваннями. У 1778–1779 роках воно звалося Павлоськ. У 1779 році було перейменовано на Маріанополь або Маріу-Поль. Дослівно означає «місто Марії». За радянської доби – у 1948–1989 роках місто отримало назву Жда́нов, і лише потому повернуло собі стару – Маріуполь.

Основних версій, як виникло сучасне місто, дві: перша — його заснували греки, котрі були переселені з Криму, а друга – Маріуполь був уже заселений українськими слободами, а греки були підселені до них пізніше.

Перед початком російської збройної агресії в Україну – місто з населенням 422 тисячі чоловік. Його площа – 166 квадратних кілометрів. Практично за обома цими показниками Маріуполь був учетверо більшим за Ужгород.

Але… Зовсім скоро населення цього міста стало катастрофічно зменшуватися. І пов’язано це з нічим іншим, як із російською агресією проти України, яка почалася 24 лютого 2022 року.

З перших днів війни росія почала наступ на Маріуполь – важливий промисловий, культурний, науковий центр на півдні України.

Битва за Маріуполь тривала з 24 лютого по 20 травня 2022 року. Оборона міста-героя тривала 86 днів, 82 з яких – у повному оточенні.

Відомо, що осередком спротиву російським збройним силам став завод «Азовсталь». В оточенні там перебували приблизно 3 тисячі українців -військових і цивільних.

Обороняли «Азовсталь» бійці полку «Азов». Близько 700 із них після кількамісячного захисту на «Азовсталі» були взяті в полон, і по сьогодні в ньому перебувають.

Понад 20 тисяч людей загинули у Маріуполі під час боїв за місто у 2022 році. Таку цифру озвучував міський голова Вадим Бойченко.

За наявними даними, 200 тисяч маріупольців залишили своє місто, втікаючи від війни. Водночас кожен третій із них повернувся додому, в Маріуполь, в окупацію. За підрахунками, це приблизно 67–70 тисяч осіб.

ДЕТАЛЬНО – ПРО «20 ДНІВ У МАРІУПОЛІ»

Кінострічку створила українська команда у складі військового кореспондента, відеографа, режисера Мстислава Чернова, фотокореспондента Євгена Малолєтки та продюсерки Василиси Степаненко. У 2024 році фільм «20 днів у Маріуполі» здобув «Оскар» у категорії «Найкращий повнометражний документальний фільм». Переможцем цього світового конкурсу вперше за всі роки став фільм, який представила Україна.

Загалом, «20 днів у Маріуполі» отримав більш ніж 20 нагород і став переможцем 40 номінацій у різних країнах світу. Фільм показали перед засіданням Генеральної асамблеї ООН у вересні 2023 року. Стрічка стала найкасовішим українським документальним фільмом.

ЖУРНАЛІСТИ ЗАЛИШИЛИСЯ В ОТОЧЕНОМУ МІСТІ

…Коли починається повномасштабне російське вторгнення, команда журналістів залишилася в оточеному росіянами Маріуполі і продовжує роботу. Журналісти фіксували російську облогу і спричинену нею гуманітарну катастрофу. Це і масові поховання загиблих цивільних, і злочини росіян, і робота лікарів, які самовіддано рятували людей.

Матеріали для майбутньої кінострічки періодично надсилалися в редакцію з єдиного місця в Маріуполі, де ще був онлайн-зв’язок – під сходами біля розтрощеної продуктової крамниці. Так вдалося передати 10 відсотків відзнятого матеріалу. Решту, зокрема, 30 годин відео Мстислава Чернова 15 березня команда вивезла з Маріуполя через гуманітарний коридор. На той час вони були останніми журналістами в місті.

БЕКҐРАУНД РЕЖИСЕРА КІНОСТРІЧКИ

Її створив Мстислав Андрійович Чернов – український режисер, відеограф, фотограф, фотожурналіст, військовий кореспондент і письменник. Народився 1985 року в Харкові. З 2014-го є журналістом Ассошіейтед Прес і військовим кореспондентом. Чернов документував війну в Сирії та битву за Мосул в Іраку, а також європейську міграційну кризу в різних країнах Європи. Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка; його кінострічці «20 днів у Маріуполі» присуджено премію Оскар. Мстислав Чернов є також лауреатом Пулітцерівської премії (присуджується журналістам за їхні видатні досягнення).

ЩО ПОВ’ЯЗУЄ УЖГОРОД ІЗ МАРІУПОЛЕМ

До міста над Ужем на самому початку масштабного вторгнення перебрався Донецький академічний обласний драматичний театр. Цей саме той театр, який ще у 2014 році, після окупації Донецька був перенесений до Маріуполя. Після захоплення росією Маріуполя частина трупи переїхала до Ужгорода. Тут із артистами з Донеччини поділився своєю сценою Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв. Донечани поставили в обласному центрі Закарпаття низку вистав, які отримали схвалення глядачів України й закордоння. Наприклад, з п’єсою «Маріупольська драма» театр із Маріуполя побував на гастролях у Великій Британії. Протягом 10 днів там, зокрема в Манчестері, відбулося 6 показів, тепло зустрінутих глядачами.

Перегляд кінострічки в ООМІЦК, яка містить сцени, що часом не піддаються спокійному спогляданню, тривав понад півтори години. Супроводжувався невимовним співчуттям до жертв маріупольських подій, емоціями і хвилюваннями, які важко передати словами.

Фото Каміли Сембер,
провідної методистки відділу інноваційних програм та культурно-мистецьких проєктів