12 лютого 2025 р. на запрошення провідної методистки Харківського обласного організаційно-методичного центр культури і мистецтва, голови Громадської організації «Спілка етнологів і фольклористів міста Харкова» Наталії Олійник працівниця КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської обласної ради – провідний методист сектору нематеріальної культурної спадщини відділу народної творчості та аматорського мистецтва, заслужена діячка мистецтв України, кандидатка мистецтвознавства Віра Мадяр-Новак взяла участь в обласному онлайн семінарі «Традиційні українські дитячі ігри та забави як об’єкт дослідження та засіб національного виховання».
Віра Мадяр-Новак виступила з доповіддю «Весняні ігри зі співом на Закарпатті». Вона зосередилася лише на тих народних іграх, що супроводжуються співом, здійснила огляд літератури в регіоні, провела паралелі між дитячими іграми та весняними великодніми забавами. Родзинкою виступу став показ відеозаписів закарпатських ігор «Вербове колесо», «Гоя, дюндя, гоя», «Ведмідь» і «Лішочки» (з коментарями), відтворених студентами Ужгородського державного музичного училища імені Д.Є.Задора у 2000 році (нині КЗ «Ужгородський музичний фаховий коледж імені Д.Є. Задора» Закарпатської обласної ради). Ігри, зафіксовані Володимиром Гошовським, представлені у збірнику «Українські пісні Закарпаття» (1968).
Відкрила семінар і привітала всіх учасників директорка КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва» Віра Лагутіна.
Географія виступаючих окреслила Київ, Суми, Ужгород, Харків.
Жваві обговорення викликала доповідь кандидата філологічних наук, доцента, завідувача туристсько-краєзнавчого відділу комунального закладу Сумської обласної ради – обласного центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю, доцента кафедри журналістики та філології Сумського державного університету Сергія П’ятаченка, який подав ґрунтовну класифікацію народних ігор, охарактеризував регіональну специфіку ігор Сумщини. Його доповідь мала назву «Традиційні народні ігри з теренів Сумщини у записах ХІХ–ХХ століття: типологія, регіональні особливості, сучасне осмислення»
У семінарі також взяли участь:
– кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент, доцент кафедри історії та теорії олімпійського спорту Національного університету фізичного виховання та спорту України (Київ), член Комісії «Закордонне українство» Національного олімпійського комітету України Олексій Лях-Породько та студент Національного університету фізичного виховання та спорту України Святослав Лях-Породько з доповіддю «Що єднає народну гру гилка, макогін та бейсбол»;
– провідний методист відділу дослідження нематеріальної культурної спадщини КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва» Юлія Лузан з доповіддю «Проведення Обласної акції-конкурсу зі збору традиційних дитячих ігор Харківщини «Граймо!».
Семінар пройшов цікаво, плідно та з великою користю. Головний месендж семінару: народна гра – важливий фактор формування національної ідентичності українців, що найдзвичайно важливо у сучасних умовах.
Марина Офіцинська,
завідувач відділу інноваційних програм та культурно-мистецьких проєктів