ДО 80-РІЧЧЯ ВАСИЛЬ ОЛАШИН ПІДІЙШОВ ІЗ ВИСТАВКОЮ, В ЯКІЙ УТВЕРДЖУЄ ОДВІЧНІ ЦІННОСТІ, ДУХ ПРАДІДІВ

Велика ретроспективна виставка члена Національної спілки художників України Василя Олашина відкрилася вчора, 1 липня,  в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту. Присвячена одразу двом ювілейним датам митця – близькому в часі 80-річчю та півстоліттю виставкової діяльності.

Про його життєвий і творчий шлях Василя Олашина розповів в.о. директора музею, доктор історичних наук Василь Коцан. Майбутній митець народився в 1945 році в селі Горінчово Хустського району на Закарпатті. У 1964 році закінчив Ужгородське училище декоративно-прикладного мистецтва, у 1984-му – Київський державний художній інститут , факультет скульптури. Учасник обласних художніх виставок з 1969 року, всеукраїнських – з 1971-го, закордонних – з 1974 року. Неодноразовий лауреат найвищої професійної відзнаки краю – Обласної премії ім.Й.Бокшая та А.Ерделі у галузі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва. Нещодавно автор здобув її вже вп’яте: твір «Верховинська ідилія» визнаний найкращим у номінації «Скульптура» за 2024 рік.

Працюючи в жанрі станкової та монументальної скульптури, Василь Олашин створив десятки яскравих образів, втілених у камені, бронзі та дереві. Серед них – політики, літератори, митці, відомі з далекого минулого й сучасності. Чимало монументальних творів утверджують одвічні цінності сім’ї, красу материнства, проникнуті духом прадідів. Автор виявив непересічний талант і у різьбярстві: його твори на сакральну тематику утверджують божественні начала.

Із вітальним словом до автора виставки звернувся перший заступник голови Закарпатської обласної ради Андрій Шекета, який вручив митцеві Почесну грамоту за вагомий особистий внесок у розвиток мистецтва скульптури, збереження та дослідження історичної культурної пам’яті українського народу, сумлінну працю і високий професіоналізм.

Від імені голови Закарпатської обласної державної адміністрації-обласної військової адміністрації Мирослава Білецького Василя Олашина привітав в.о. директора департаменту культури Віктор Кравчук, відзначивши плідну діяльність і досягнення скульптора Почесною грамотою.

До вітальних слів долучилися в.о. ректора Закарпатської академії мистецтв, професор, доктор мистецтвознавства Михайло Приймич та колега ювіляра по різьбярському ремеслу, заслужений майстер народної творчості України, письменник Петро Ходанич.

Виступаючи на завершення, Василь Олашин поділився спогадами про свою першу виставку, яка відбулася в цих самих стінах 1 липня 1975 року, Тоді – спільно з митцями-земляками Олександром Саллером і Ласлом Гайду. Автор виставки також зазначив, що в його творчості переважають закарпатські мотиви, своєму рідному краю присвятив більшість своїх робіт.  В основі творчості – заглиблення в історію й культуру Закарпаття, простори якого є невичерпним джерелом мудрості й натхнення та основою для творчості митця. І це підтверджують, власне, ті роботи й фоторепродукції, що представлені в виставковому залі.

До влаштування виставки долучився й Обласний організаційно-методичний центр культури. Зокрема, провідний методист відділу народної творчості та аматорського мистецтва Центру культури, заслужений діяч мистецтв України Іван Хланта є автором вступної статті до виданого буклету про виставку Василя Олашина.

Саме цей буклет опинився в центрі уваги по звершенні офіційного відкриття виставки. Усі його учасники змогли отримати його в подарунок з автографом Василя Олашина.

З виставкою знаного в Україні та за кордоном скульптора-різьбяра відвідувачі Ужгородського скансену зможуть ознайомлюватися аж до 20 липня.

Василь Бедзір,
завідувач інформаційно-редакційного сектору КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської обласної ради.
Фото автора.