Фестиваль «Барви життя» став справжньою окрасою різнобарвної осені

  • Категорія запису:Новини
Цьогорічна осінь порадувала всіх різноколірним листопадом, як і каскадом сонячних днів. У її плин гармонійно вписалися і «Барви життя» – обласний тур Всеукраїнського фестивалю творчості осіб з інвалідністю, що відбувся 29 листопада. Свято для цієї категорії осіб щороку влаштовують департамент культури Закарпатської обласної військової адміністрації – обласної військової адміністрації, департамент соціального захисту населення Закарпатської ОДА-ОВА та комунальний заклад «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської обласної ради.

Гостинна зустріч у театрі «Бавка»

Уже те, що фестивальний огляд мав проходити у глядацькому залі Закарпатського академічного обласного театру ляльок, додавало події неабиякої значимості та ваги. Від самого ранку сюди з’їжджалися учасники з різних куточків області (представництво отримали всі без винятку райони). Приїхали зі своїми викладачами, керівниками соціальних закладів, а багато хто і з батьками. Налаштовані якнайкраще продемонструвати твори, обрані для виконання на сцені…

Поки тривала підготовка до сценічного дійства, юні співаки, декламатори, а також виконавці на різних музичних інструментах мали нагоду розглянути малюнки й вироби прикладного характеру, подані на розгляд журі учасниками відповідно у номінаціях «Образотворче мистецтво» та «Декоративно-ужиткове мистецтво».

Ці художні роботи в фоє театру виклали на стелажах та розклали на столах члени журі, заслужені художники України Наталія Стегура та Василь Вовчок, яким допомагала методистка ООМЦК Олена Ваш. Всі вони констатували, що авторами обрано цікаві теми й сюжети, наголошували на добрих задатках, неабияких здібностях аматорів.

Твори – від патріотичних до високодуховних

Привітання учасникам виголосили директорка департаменту соціального захисту населення Ольга Травіна, директор департаменту культури Закарпатської ОДА-ОВА, заслужений артист України Євген Тищук, в.о. директора КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської обласної ради, заслужена працівниця культури України Ганна Дрогальчук.

Сценічному виконанню творів передувала хвилина мовчання, яку оголосила ведуча Каміла Сембер. Низько схиленими головами учасники віддали шану захисникам, полеглим у російсько-українській війні…

Символічно й те, що першим на сцену вийшов виконавець у військовій формі – Золтан Поп із комунального закладу «Вільшанський дитячий будинок-інтернат». Проспівав пісню «Лелеки» з репертуару Поля Манандіза. Щемно прозвучали рядки про птахів, які відлітають не назавжди, а щоб повернутися.

Трьох виконавців Обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями (м. Мукачево) підготувала до фестивалю-конкурсу музичний керівник Аліса Івахненко. Твір «Аве Маріа підготувала Тетяна Гонак. Наступна пісня у виконанні Крістіни Хмельової, теж присвячувалося духовності. «Бачу Бога кожен день», – виспівувала вона рядки з твору Джона Ісаака Корнеліуса. «Буде весна» чуттєво виконав Малахов Микита.

Зворотні адреси – Тячів, Іршава, Великий Бичків…

Учень Великобичківської музичної школи Савва Богуславець, щоб узяти участь у фестивалі, здолав понад півтораста кілометрів. Приїхав разом із батьками, яких, зрештою, ощасливив виконанням зі сцени двох мелодій на скрипці.

Викладачка народних інструментів мистецької школи Тячева Дарина Синичка приїхала разом зі своєю вихованкою Анастасією Поп. Дівчина навчається гри на баяні вже другий рік. Сьогодні бере участь у фестивальному конкурсі вперше. Хвилюється, однак викладачка заспокоює: «Все, що ти повинна зробити, це спокійно зіграти твір. І це вже буде твоїм успіхом на фестивалі».

З Іршави приїхали учасники театрального гуртка «Повір у себе» зразкового аматорського музично-драматичного театру «Пролісок», що «прописаний» у міському будинку культури. Керівник цього закладу Любов Філеш все життя в культурі. Цього року відзначила рівно півстоліття від часу закінчення культосвітнього училища, яке тоді знаходилося в Хусті.

«Аматорський театр у Іршаві в 1991 році організував мій чоловік Василь Філеш, – розповідала Любов Михайлівна. – Член Національної Спілки художників України, пише також пісні, вже три свої книги видав. Торік представляв і свої роботи на цьому фестивалі».

Участь сім’ї Філешів у «Барвах життя» – незмінна. Син Любові Михайлівни – 45-річний Василь – керівник зразкового аматорського музично-драматичного театру «Пролісок», а також театрального гуртка «Повір у себе». Написав сценарій і здійснив постановку вистави «Святий Миколай», яку яскраво втілили на сцені учасники гуртка.

До слова, театральний гурток із Іршави у 2018 році отримав на обласному турі «Барв життя» перше місце, після чого їздив до столиці. Виступив на гала-концерті в «Українському домі».

Мовою жестів – про головне

Заступник директора Хустської спеціальної школи І-ІІІ ступенів для дітей із особливими освітніми потребами Яна Ялінська розповіла, що в цьому навчальному закладі на умовах пансіону навчаються 103 учні. «Наші діти дуже активні, залюбки займаються образотворчим мистецтвом, співають, танцюють. Одне з улюблених їхніх занять – ритміка. Наші діти чують не вухами, вони чують серцем».

Дещо пізніше вихованці цього закладу продемонстрували художній номер із дзвіночками. Злагоджена гра дітей, які мають вади слуху, викликала гучні аплодисменти слухачів.

Так само відреагували на виступ маленької учениці цієї ж школи Вероніки Вурсти. Жестовою мовою вона виконала патріотичну пісню «Люди-титани» на слова і музику Сергія Соловія. Її виступ супроводжувався постановкою за участю хореографічної групи.

А як оптимістично, з вірою у Перемогу прозвучав виступ Соломії Яцини з центру культури та дозвілля Довжанської сільської ради! Юна дівчина в автентичному народному вбранні виконала колядку «Добрий господарю» на слова Василя Кузана та музику Наталії Менчук (котра є й керівником Соломії).

У перерві фестивалю до розмови долучилася директор Обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями, що знаходиться в Мукачеві, Оксана Ковач. «У нас на денному перебуванні є 97 осіб, і серед них, до речі, моя дитина також. Вихованці працюють із різними матеріалами – глиною, милом. Дуже популярний квілінг – робота з папером. Використовуємо матеріали, які підлягають вторинній переробці – картон, гудзики, пляшки тощо. Про гарні результати нашої творчої майстерні свідчить і те, що багато виробів представлено на виставках у різних містах України; надсилаємо їх і за кордон».

Мукачівці представили свій доробок у вигляді малюнків, виробів декоративно-ужиткового мистецтва – мозаїки та гравюри. Щороку, за словами пані Оксани, вихованці центру займають на фестивалі призові місця. Нині, поряд із виробами ручної роботи, представили художні номери й у вигляді мелодекламації, сольного співу. Всі номери підготовлені під керівництвом Аліси Івахненко.

На сцені – щедрі посланці Святого Миколая

Справжнісіньким дивом стала поява на сцені  учасників гуртка «Повір у себе» зразкового аматорського музично-драматичного театру «Пролісок» з Іршави. Одягнені в яскраво-білі шати янголів, з німбами на головах, вони з’явилися, немовби з неба зійшли посланці Святого Миколая. Зіграли цілу виставу, провіщаючи це улюблене свято дітей. І завершили теж дуже несподівано –  спустилися до зали із кошиками, наповненими солодощами. З рук щедрих дарувальників усі діти, присутні в той час у театрі, отримали смачні подарунки.

Як сповістила ведуча, солодощі придбав і попросив передати їх учасникам фестивалю голова Іршавської споживчої кооперації Андрій Сергійович Пак.

Загалом на фестиваль було подано 44 заявки, а загальна кількість учасників перевищила сім десятків. Тож журі, до якого входили авторитетні особистості, представники різних видів мистецтв, належало здійснити чималу роботу з оцінювання учасників за різними критеріями.

Звісно, не всім учасникам вдалося витримати ці високі вимоги-критерії. «Але це аж ніяк не відміняє тієї спраглості до творчості, до мистецтва, яку вони продемонстрували. Це, мабуть, і є їхнім головним досягненням. Не всі можуть стати лауреатами, і це об’єктивно. Важливе інше: що всі відчули себе творцями, спізнали лікувальну силу мистецтва. Недарма ж існує термін, що його використовують й у медицині – арт-терапія»,– зазначила в.о. директора Обласного організаційно-методичного центру культури Ганна Дрогальчук.

З іменами переможців і лауреатів фестивалю «Барви життя» можна ознайомитися в окремій публікації, вміщеній на сторінці КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» ЗОР у соціальній мережі Facebook 29 листопада. Ми ж вітаємо всіх із підкоренням нового рубежу на шляху до вдосконалення в творчості, в мистецькому зростанні.

P.S. Важливим фактором, який зумовив успішне проведення обласного туру фестивалю, стала підтримка з боку керівництва обласного театру ляльок «Бавка». Це не лише зал… У найвідповідальніші хвилини, коли з незалежних від організаторів причин у залі зникло світло, воно було відновлене завдяки заздалегідь підготовленому генератору. Тож організатори дякували за надану підтримку директорові театру Мирославу Петію.

Василь Бедзір,
завідувач інформаційно-редакційного сектору