Протягом двох днів, 15 і 16 березня 2025 р., у Закарпатському обласному театрі драми і комедії в місті Хуст – столиці Карпатської України – пролходив XIV Відкритий фестиваль-конкурс стрілецької пісні “Красне поле”. У перший із цих днів, 15 березня, відбувся ІІ (заключний) тур, у якому взяли участь 27 колективів та солістів, які приїхали з 9 областей України. Вони змагалися у чотирьох номінаціях: “Хорові колективи”, “Вокальні ансамблі”, “Дуети, тріо, квартети”, “Солісти-вокалісти”. Після напруженої роботи журі й визначення лауреатів та дипломантів, уже наступного дня відбулося нагородження переможців та гала-концерт.
Програма гала-концерту вписала в історію “Красного поля” ще одну незабутню сторінку, додавши цьому творчому змаганню ще більшої краси й величі, перетворивши його на справжнє свято духовної, патріотичної пісні.
ПОЕТИЧНЕ ЗВЕРНЕННЯ ВАСИЛЯ ОРОСА
Організатори зберегли традицію, що сформувалася в попередні роки. Тож на початку гала-концерту на сцену вийшов директор будинку культури села Сокирниця, режисер-постановник театральних дійств, а “за сумісництвом” – поет Василь Орос. Хоча 69-річний ветеран не є свідком тих подій, що розгорнулися на Красному полі 15 березня 1939 року, однак, за його словами, внутрішньо пережив і сприйняв близько до серця трагедію молодих захисників Карпатської України. Тож і зміг передати її віршами. Коли звучали рядки з його авторського твору “Розкажи правду, Тисо”, всі в залі затамували подих. Слухачі пройнялися журбою та сумом за полеглими стрільцями, водночас і глибокою шаною до їхнього подвигу. Василь Орос декламував:
“Річко Тисо, якби сь заговорила,
Щоби могла ти правду розказати,
Скільки їх було, де чия могила,
Що йшли Карпатську землю захищати…”
“Я щороку беру участь у цьому фестивалі, і не приховую того, що від радості плачу, – розповідав Василь Орос. – Радію за наш народ, за аматорів, які з’їжджаються з різних областей нашої країни, щоб віддати честь і шану стрільцям, котрі полягли за незалежну Карпатську Україну. Радію, що учасники різного віку, приносять до нас пісенні традиції тих регіонів, які представляють, демонструючи високу виконавську майстерність”.
За дійством на сцені спостерігала дружина пана Василя, художній керівник будинку культури Марія Орос. Сподвижники культури на селі, вони все життя присвятили служінню їй, за що уклінне спасибі їм.
СПІВАЛИ ПРО ТИХ, ХТО В УСІ ЧАСИ ЗАХИЩАВ УКРАЇНУ
У кожному з художніх номерів виконавська майстерність, тема пісенного твору поєднувалися зі свіжістю його подачі. Яскравим прикладом цього став виступ народного хору “Явір” Профспілкової організації Відкритого акціонерного товариства “Київський картонно-паперовий комбінат” Обухівської міської територіальної громади Київської області (керівник Тетяна Богданович). У його виконанні прозвучала пісня січових стрільців “Йде Січове військо” (слова й музика Михайла Гайворонського). Ним розпочали гала-концерт. Цей колектив став лауреатом ІІ ступеня фестивалю-конкурсу.
Гала-концерт пропонував глядачам широку гаму художніх номерів. Утім, наскрізною ниткою проходила тема патріотизму, схиляння перед мужністю не лише оборонців Карпатської України, а всіх тих, які у різні часи відстоювали Україну, – від запорізьких козаків до героїв Крут. Завдяки проникливому, щирому виконанню твори зачіпали найтонші струни, знаходили відгук у слухачів.
Складно перерахувати всіх учасників концертної програми, що тривала понад дві години. Цілком природно, що найбільше представництво в ній мали господарі-закарпатці. Це, насамперед, хорові колективи – ветеранів праці КЗ «Виноградівський МБК» Виноградівської міської ради, а також працівників культури комунального закладу “Хустський міський будинок культури” Хустської міської ради.
Дипломантами фестивалю-конкурсу у номінації «Солісти-вокалісти» серед закарпатців стали: учениця комунального закладу “Драгівська школа мистецтв” Драгівської сільської ради Анастасія Мороц, викладачка комунального закладу “Берегівська школа мистецтв імені Золтана Кодая” Берегівської міської ради Катерина Вохменцева-Антал, викладачка комунального закладу “Рахівська школа мистецтв” Рахівської міської ради Світлана Дудко.
Людмила Огар із Центру культури і дозвілля Берегівської міської ради отримала звання лауреата ІІІ ступеня.
Прикметно, що наймолодша учасниця в цій номінації – юна Валерія Попадинець із міста Хуст, стала лауреаткою І премії. До слова, директорка-художня керівниця Заслуженого академічного Закарпатського народного хору Наталія Петій-Потапчук у розмові з в.о. голови Хустської міської ради Василем Губалем повідомили, що планує залучити Валерію до концерту із хором, який незабаром має відбутися у місті Києві.
Серед лауреатів і дипломантів у номінації “Дуети, тріо, квартети” теж представлені виконавці з Закарпаття: тріо “Вишеньки” з міста Ужгород, дует у складі Віри Сентипал і Ольги Бобак комунального закладу “Школа мистецтв” Середнянської селищної ради. Перші стали лауреатами І ступеня, другі – дипломантами. Водночас дуетові у складі Тетяни Дзвінчук та Мілослави Гололобової КЗ «Рахівська школа мистецтв» Рахівської міської ради оголошено подяку.
Лауреатство І ступеня у номінації “Вокальні ансамблі” присуджено народному аматорському фольклорному гурту “Хустяни” комунального закладу “Хустський міський будинок культури” Хустської міської ради. Сходинкою нижче, ставши лауреатом ІІ ступеня, опинився вокальний ансамбль “Гармонія” Нересницької сільської ради, що на Тячівщині. Лауреатство ІІІ ступеня – за народним аматорським вокальним ансамблем «Руменок» Середнянської селищної ради.
ШИРОКЕ ПРЕДСТАВНИЦТВО СУСІДІВ ІЗ ГАЛИЧИНИ Й ПРИКАРПАТТЯ
Закарпатцям ненабагато поступаються представництвом на фестивалі-конкурсі гості з Галичини. Зокрема, до Хуста приїхали і стали дипломантами квартет “Собор” Будинку культури Зимноводівської територіальної громади, народний аматорський вокальний ансамбль “Любисток” народного дому села Розжалів Радехівської міської ради.
Про муніципальний хор “Боян” комунальної установи “Музичне товариство “Боян” міста Броди Бродівської територіальної громади розповімо окремо. По-перше, саме цей колектив став володарем Гран-Прі фестивалю-конкурсу. Голова журі, професор кафедри музичного мистецтва Київського національного університету культури і мистецтв, голова Національної всеукраїнської музичної спілки, заслужений працівник культури України Петро Андрійчук висловився про “Боян” конкретно й промовисто. “Якщо про інших учасників ми могли висловлювати різні точки зору, подеколи й сперечатися щодо якихось аспектів їхнього виконання, то у випадку з хором “Боян” у членів журі була одностайність. Усі погодилися з тим, що цей колектив, безумовно, заслуговує бути на п’єдесталі”.
У перерві авторові цих рядків випало поспілкуватися з художнім керівником і диригентом цього колективу Ярославом Линівим. Пан Ярослав зазначив, що керує хором “Боян” від часу заснування, тобто 33 роки. Зараз цьому шановному чоловікові, викладачеві педагогічного коледжу в Бродах 73 роки, тож майже півжиття віддано хорові.
“З початку російсько-української війни наш колектив дає в середньому по три благодійні концерти. Виступаємо зазвичай після богослужінь у церквах. Щоразу це програма на 40–45 хвилин. Тож протягом лише цього року зібрали майже півмільйона благодійних пожертв на потреби ЗСУ. До програм входять духовні пісні, а також стрілецькі і сучасні патріотичні, – розповідав пан Ярослав. – Завдяки тому, що хор є муніципальним, він має добру фінансову підтримку від міської ради.
Запам’ятався яскравий виступ і Назарія Любуня, теж зі Бродів на Львівщині. Він – учасник Зразкової студії вокального мистецтва “ГалАрт” Бродівського центру юнацької та дитячої творчості. Пісню “Янголи” (слова і музика Юлії Фурдуй) у виконанні Назарія зал слухав, затамувавши подих.
Чималою кількістю учасників відзначилися на фестивалі-конкурсі й сусіди з Івано-Франківщини. Це – дипломантка фестивалю-конкурсу, учасниця художнього аматорства будинку культури села Рахиня Долинської територіальної громади Тетяна Кравець та народна хорова капела «Клич трембіти» Делятинського народного дому Делятинської територіальної громади Івано-Франківської області. Цей колектив став лауреатом ІІІ ступеня у номінації «Хорові колективи».
ЗДОЛАЛИ ПОНАД ТИСЯЧУ КІЛОМЕТРІВ
Довжелезну дорогу, щоб стати учасниками “Красного поля” в Хусті, довелося проїхати учасницям дуету в складі Юлії Петренко та Олени Куциби комунального закладу “Міський палац культури”. Вони з Світловодської міської ради Кіровоградської області.
Немалу відстань здолали колектив Театру пісні і танцю “Серпанок” комунального закладу “Культурно-освітній центр “Берегиня” Петрівської територіальної громади, що на Київщині, та народний вокальний гурт “Чураївна” Центру культури і дозвілля Борщагівської територіальної громади цієї ж області. Вони стали дипломантами фестивалю-конкурсу у номінації «Вокальні ансамблі».
Те ж саме можна сказати і про лауреата ІІІ ступеня – народний аматорський фольклорний ансамбль «Красоля» Центрального будинку культури Полонської міської ради Хмельницької області, про лауреата ІІ ступеня – народний аматорський вокальний гурт “Берест” Скибівшинського приватного сільського клубу Великобагачанської територіальної громади Полтавської області. До слова, треба віддати належне власнику клубу, який профінансував поїздку колективу до Хуста.
У волинян дещо коротша дорога. Її проїхали учасники народної аматорської чоловічої хорової капели Народного дому «Просвіта» Горохівської територіальної громади Волинської області – лауреати І ступеня в номінації “Хорові колективи”.
Завершився гала-концерт, що його, як мовиться, на одному диханні провели ведучі Іванна Желізняк й Іван Добош, Духовним Гімном “Молитва за Україну”. Його виконав народний хор працівників культури Хустського міського будинку культури на чолі з художнім керівником і диригентом Іван Мішком та всі учасники гала-концерту.
Завершальним, однак не менш приємним акордом стало врученням нагород і подарунків. Побажання учасникам гала-концерту в межах фестивалю-конкурсу “Красне поле” висловили керівниця установи-організатора – в.о. директора КЗ “Обласний організаційно-методичний центр культури” ЗОР Ганна Дрогальчук, заступниця директора департаменту культури Закарпатської обласної державної – обласної військової адміністрації Галина Ломпарт, в.о. Хустського міського голови Василь Губаль і заступник голови Михайло Рівіс, голова журі Петро Андрійчук, директорка-художня керівниця Заслуженого академічного Закарпатського народного хору Наталія Петій-Потапчук, голова Хустської районної профспілкової організації працівників культури Оксана Липчей. Звучали подяки за участь у цій важливій культурно-мистецькій події.
Озвучувалися й можливі перспективи “Красного поля” мати в майбутньому ще більшу вагу та значимість в Україні. Того заслуговує пам’ять про героїв історичної битви на Красному полі.
Василь Бедзір,
завідувач інформаційно-редакційного сектору КЗ “Обласний організаційно-методичний центр культури” Закарпатської обласної ради
Фото автора