Закарпатська область отримала «відмінно» за наповнення регіонального (місцевого) переліку елементів нематеріальної культурної спадщини

  • Категорія запису:Новини

11 грудня у Києві відбулася Всеукраїнська конференція «Імплементація Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини: підсумки та перспективи», організована Міністерством культури України спільно з Українським центром культурних досліджень. Учасниками конференції стали фахівці з питань збереження та охорони нематеріальної культурної спадщини, керівники обласних управлінь культури, центрів народної творчості, носії живих традицій нематеріальної культурної спадщини, науковці та інші. Закарпатську область представляли Дрогальчук Ганна – директор комунального закладу «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської обласної ради та Павлюк Олеся – завідувач відділу міжнародних зв’язків у галузі культурно-освітньої діяльності і народної творчості.

Мета заходу – підведення підсумків виконання пунктів Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини та звіт про проведені заходи щодо охорони, збереження та популяризації елементів нематеріальної культурної спадщини, що внесені до місцевих/регіональних списків, Національного переліку, Міжнародних списків ЮНЕСКО за 2018 рік.

Міністр культури України Євген Нищук привітав учасників і наголосив, що усвідомлення цінності національної культурної спадщини визначає наш рух у майбутнє. «Я радий відзначити, що в останні два роки значно активізувалась робота в напрямку збереження нематеріальної культурної спадщини. Адже зберегти багатство народної культури українців, яка є основою нематеріальної культурної спадщини нашого народу є сьогодні одним із пріоритетних завдань Міністерства культури України», – зазначив він.

Євген Нищук також вручив диплом Лауреата премії за збереження та охорону нематеріальної культурної спадщини у 2018 році Олексію Томишину – нашому земляку, унікальному скрипалю з с. Нижнє Селище Хустського району.

Модерувала конференцію заслужена артистка України, радник Міністра культури України Анжеліка Рудницька. Прозвітувалась про виконання Конвенції Юнеско щодо охорони нематеріальної культурної спадщини за 2018 рік в Україні Ірина Френкель – директор Українського центру культурних досліджень. Вона підвела підсумки виконаної роботи, за якими Закарпатська область – одна з передових по наповненню регіонального (місцевого) переліку, звіт якої за 2018 рік заслуговує оцінки «відмінно». Ілля Фетисов – фасилітатор ЮНЕСКО, голова Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини України у своїй доповіді чітко окреслив основні переваги та недоліки імплементації Конвенції ЮНЕСКО в Україні. У рамках заходу також відбулася презентація Віртуального музею нематеріальної культурної спадщини, створеного за підтримки Українського культурного фонду та книги «Елементи нематеріальної культурної спадщини України». Мамут Чурлу – заслужений художник України, член Національної спілки художників України, мистецтвознавець представив одну з найцікавіших доповідей конференції про кримськотатарський орнамент «Орьнек», продемонструвавши слайд шоу з детальною характеристикою окремих фрагментів цього елементу НКС.

Оголошення та нагородження переможців конкурсу програм збереження і розвитку елементів нематеріальної культурної спадщини «ЖИВА ТРАДИЦІЯ», організатором якого був Український центр культурних досліджень за фінансової підтримки Українського культурного фонду, відбулося в завершальній частині конференції.

Олеся Павлюк, завідувач відділу міжнародних зв’язків у галузі культурно-освітньої діяльності і народної творчості КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» ЗОР