ЖИВА СПАДЩИНА ПОРУЧ. ВАРТО ЛИШЕ ПІДНЯТИСЯ ТРОХИ ВИЩЕ…

Один день, понад 500 кілометрів дороги, яскраві знайомства та незабутні враження. Саме таким видалося 7 травня для працівників Обласного організаційно-методичного центру культури – завідувачки сектору нематеріальної культурної спадщини Олени Гайдук та завідувачки народного етнографічного музею  Центру культури, заслуженої майстрині народної творчості України Наталії Стегури, які побували в експедиції з дослідження Гуцульського вовноткацтва.

Богданська долина – унікальне місце у своїй первозданній красі, де наповну дихаєш прохолодним кришталевим повітрям, де поруч стрімко дзвенять води Білої Тиси, а навпроти височать оповиті дощовими хмарами гори, поміж яких заховалися поодинокі ґаздівські обійстя. Саме в цьому благодатному краї побутує традиція вовноткацтва, що збереглася до нашого часу, дбайливо передається із покоління у покоління та  вражає своєю автентичністю і неповторністю.

Технологія виготовлення виробів вовноткацтва є складною та трудомісткою. Це довгий, нелегкий процес від миття, чіхрання, фарбування вовни та сукання нитки до основної роботи за ткацьким верстатом, де саме народжується готовий виріб, який є неповторним, різниться кольоровою гамою та композиційним рішенням.

Працівники Центру культури поспілкувалися із майстрами вовноткацтва Миколою Кокішем із с. Розтоки та Федором Новаком із с. Богдан. Відчули справжню щирість та гостинність людей, для яких ткацтво є не лише ремеслом, а часткою душі, без якого вони не уявляють свого життя. Умільці із задоволенням ділилися досвідом роботи та демонстрували магію створення ліжника за ткацьким верстатом. Важливо, що кожен із них має свій власний стиль, по-своєму комбінуючи кольори та орнаментику.

Гуцульське вовноткацтво з 2016 року офіційно визнаним елементом нематеріальної культурної спадщини на регіональному рівні. Нині Центр культури працює над збором матеріалів для включення цього ремесла до Національного переліку України. Під час польового дослідження фахівці провели інтерв’ю з носіями та отримали їх письмові згоди на включення елементу до Національного переліку.

Дякуємо Богданській громаді за сприяння у проведенні експедиції та сподіваємось на подальшу плідну співпрацю.

Олена Гайдук,
завідувачка сектору нематеріальної культурної спадщини,
Наталія Стегура,
завідувачка народного етнографічного музею  Центру культури, заслужена майстриня народної творчості України