«Культурологічні джерела» розповідають про мистецьке життя Закарпаття

Днями побачив світ черговий номер щоквартального вісника «Культурологічні джерела» № 4 (44) за 2018 рік, який відкриває кожному читачеві парадигму визначних мистецьких подій Закарпаття протягом четвертого кварталу.

Так, у рубриці «Відлуння подій» зі статей Ганни Дрогальчук, Людмили Довганич-Сенченко, Наталії Стинич, Марини Офіцинської, Тетяни Сологуб-Коцан, Володимира Мишанича, Олени Гайдук, Корнелії Остапів, Любові Філеш, Оксани Ленарт, Тетяни Раховської, Віталія Раца кожен відкриє для себе багатогранну палітру різноманітних заходів – фестивалів, конкурсів, виставок, презентацій, семінарів, творчих лабораторій, конференцій. Олеся Павлюк повідомляє, що за підсумками виконаної роботи Закарпатська область – одна з передових по наповненню регіонального (місцевого) переліку елементів нематеріальної культурної спадщини, а її звіт за 2018 рік заслуговує оцінки «відмінно». Мову, як найвищу духовну цінність народу, репрезентує у своїй статті Вікторія Яковлєва. Про те, як на Тячівщині пройшли урочистості з нагоди відзначення Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва ділиться враженнями Василь Бедзір. Тонкощі розумного управління спадщиною розкриває читачам у своєму матеріалі  Микола Яцков. Для тих, хто хоче збагатити методичну скарбничку та перейнятись атмосферою гри, яка є головним учителя життя і творчості, стане у пригоді стаття Людмили Ухач про фестиваль ігрових програм  «Грайлик».

Рубрика «Творча майстерня» спонукає читачі зануритись у всесвіт талантів. Зокрема, Наталія Стегура розкриває особливості добронського художнього ткацтва та майстерність народної мисткині Гізелли Купаш; про народного аматора-виконавця, носія пісенної традиції с. Худльово Михайла Глюдзика й унікального музиканта-самородка Олексу Томишина, його неповторну творчу манеру музикування пише Іван Хланта. Майстрів села Нижній Студений, що на Міжгірщині, репрезентує Володимир Мишанич. Цінність телепередач Віри Кобулей про народних виконавців розкриває

Віра Мадяр-Новак. З цікавими проектами Закарпатського академічного обласного театру ляльок, їхньою актуальністю та масштабністю знайомить Ніна Малишка, а досвідом роботи будинку культури села Тисаашвань – Іванна Яворська.

Про життєвий і творчий шлях  ювіляра Василя Танчинця пише  Іван Хланта. Відкрити для себе та по-новому подивитися на таку форму громадського дозвілля молоді як вечорниці можна, ознайомившись зі сценарієм його проведення, що записаний від Івана Штаєра у селі Колочава на Міжгірщині.

Про титана професійної музики Закарпаття Іштвана Мартона розповідає музикознавець Віра Мадяр-Новак.

Рубрика «У світ» пропонує збагатити книжкову поличку новими виданнями: «Моє Копашново» Івана Хланти та «Тересва – наша отцюзнина» Михайла Данилюка.

На жаль, наприкінці року відійшли у засвіти відомий і шанований хореограф Іван Пастеляк та художниця Магдалина Березанич. Про них із теплотою згадуємо у рубриці «Пам’ять».

Видання стане у пригоді всім, хто цікавиться культурно-мистецьким життям Закарпаття.

Переглянути четвертий випуск щоквартальника «Культурологічні джерела» за 2018 рік можна за цим посиланням.

Марія Якубишин,
провідний методист КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» ЗОР