Учора у великому залі Закарпатського обласного палацу дитячої та юнацької творчості «ПАДІЮН» відбувся семінар-тренінг із народної та сучасної хореографії, який влаштував КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської обласної ради. До участі в ньому зголосилися, подавши заявки, 24 особи, серед яких викладачі хореографії мистецьких шкіл, керівники і хореографи аматорських колективів області та приватних студій. Ще одинадцятеро прийшли без попереднього запису, однак їм теж дозволили взяти участь.
КОЖЕН РУХ – ДО ДОСКОНАЛОСТІ
Семінар-тренінг став своєрідним подарунком для всіх, хто приїхав і прийшов цього дня до «ПАДІЮНу», адже участь у ньому не передбачала жодної оплати. Відкрив його заступник директора КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» ЗОР Василь Барановський. Він зазначив, що такі заходи Центр культури проводитиме й надалі. Побажав усім учасникам засвоїти знання й навички, котрі готовий передати провідний методист відділу народної творчості та аматорського мистецтва ООМЦК, лауреат обласної премії імені Клари Балог у галузі хореографічного мистецтва Микола Мовнар.
Через кілька хвилин Микола Васильович розпочав навчально-практичне заняття. Насамперед, дав загальну оцінку сучасного стану хореографії в Закарпатській області. Додав, що сьогоднішній захід базуватиметься на вивченні двох танців: парного «Мокрянський» і дівочого «Карічка». Обидва танці описав Микола Мовнар й опублікував у книжці «Ой піду я танцювати» (2023).
Микола Мовнар розповів, де були записані й ким були поставлені ці танці. Надалі справа перейшла до засвоєння й практики. Вивчили рухи, що зустрічаються у цих двох танцях, зокрема, «чардаш», «упадання», «припадання», «глісад», різноманітні дробушки з притупами і без них, а також повороти в парі й поокремо. Саме з цих рухів складаються танцювальні комбінації і, зрештою, сам танець. Добиваючись досконалого виконання їх учасниками, тренер показував усе особисто. Брав у пару тих чи інших танцівниць, щоб у парі показати віртуозні обертання, інші елементи.
За півтори години, протягом яких учасники вивчали елементи народних танців, їм допомагав високопрофесійний музикант-баяніст, заслужений працівник культури України, акомпаніатор КЗВО «Академії культури та мистецтв» Закарпатської обласної ради В’ячеслав Тимофійович Худяков. Це було досить складно, оскільки під час вивчення рухів часто змінювався ритм і мелодії.
ПОЄДНАНО НАПРЯМКИ – НАРОДНИЙ І СУЧАСНИЙ
Особливістю семінару-тренінгу стало те, що в ньому були поєднані два напрямки хореографії – народний і сучасний. Тож після першого етапу занять розпочалася друга його частина. Тут до проведення навчально-практичного заняття долучилася Наталія Височан – досвідчений педагог-хореограф народного художнього колективу – ансамблю танцю «Танцювальна Корпорація Друзів», очолюваного Євгеном Брежинським.
Пані Наталія закцентувала увагу на освоєнні учасниками танцювальних рухів, жестів, на яких базуються сучасні танці «Модерн» і «Контемпорарі». З цих танців вона виокремила характерні комбінації. Протягом години вона повторювала ці рухи і комбінації, прагнучи досягти досконалого їх виконання учасниками.
Підсумовуючи проведений захід, Микола Мовнар подякував усім за активність, а також за бажання приїхати на тренінг до Ужгорода, навіть попри далекі відстані від їхніх домівок. Не оминув увагою і прикрого моменту. Бо, зазначив, на тренінг прибули представники майже всіх районів, окрім Рахівського.
«Як таке могло статися, щоб район не послав жодного хореографа на заняття! Ми не можемо такого допустити, щоб на Рахівщині, яка раніше славилася багатьма колективами пісні й танцю («Лісоруб» і «Ялинка» у Великому Бичкові, «Карпати» у Рахові, «Гуцульщина» у Ясіні), сьогодні не знайшлося кому взяти участь у навчальному заході з хореографії, – зазначив провідний методист ООМЦК. І продовжив. – Я сам родом звідти, з Великого Бичкова, і мені добре відомо, якими були колишні традиції. Тож болить серце за втраченим».
Ми попросили прокоментувати подію Євгена Брежинського. «Дякую керівництву Центру культури за те, що нас запросили доєднатися до семінару-тренінгу. І, до речі, не вперше такі заходи, як сьогоднішній, проводяться за участі народного художнього колективу «Танцювальна Корпорація Друзів», – розповів Євген Іванович. – Позитив бачу і в тому, що сьогодні учасники отримали знання й навички водночас і в народній, і в сучасній хореографії. Раніше, як правило, заняття проводилися лише в одному напрямку. Тепер є очевидним, що учасникам цікавими є і перший, і другий».
«Наші вихованці теж були учасниками семінару-тренінгу – Дарина Горак, Каміла Рябець і Богдан Бобик, – продовжив Євген Брежинський. – Їм дуже корисно отримати нові знання й навички з народної хореографії, що їх так яскраво, уміло зміг донести тренер Микола Мовнар. До речі, доцільно, щоб до таких занять, як сьогодні, залучалися учасники не лише з нашої, а й інших областей. І нам буде цікаво, і їм корисно. Це ж обмін досвідом, який для всіх потрібен. Це крута річ».
На завершення семінару-тренінгу всі вийшли на колективне фото.
Василь Бедзір,
завідувач інформаційно-редакційного сектору КЗ «Обласний організаційно-методичний центр» Закарпатської обласної ради
Фото автора