Збережемо традиції Закарпаття

25 липня в актовому залі сільської ради с. Лисичово відбувся обласний семінар-практикум з нематеріальної культурної спадщини Закарпаття «Збережемо традиції краю». Відкриття відбулося об 11 годині.

Найважливішим підсумком семінару-практикуму стало підписання  Хартії мережі фахівців нематеріальної культурної спадщини та місцевого розвитку Закарпаття.

Відзначимо, мережа націлена на залучення місцевих громад до продовження живої традиції та переосмислення цінності НКС; посилення значення і ролі НКС через належне управління та її використання, перетворення культурної спадщини у дієвий інструмент місцевого економічного розвитку; відтворення та просування місцевих традицій Закарпаття через створення Комунальним закладом «ООМЦК» Закарпатської обласної ради Онлайн ХАБу.

Діяльність партнерів спрямована на проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи про НКС серед населення, а особливо серед молоді; ідентифікацію елементів культурної спадщини; дотримання важливих кроків щодо порядку включення елементів НКС до місцевого, регіонального та Національного переліків.

Учасники семінару також мали щасливу нагоду прослухати низку лекцій на різну тематику. Зокрема Василь Коцан, кандидат історичних наук розповів про традиційні ремесла і промисли Закарпаття, Роман Пилип, кандидат мистецтвознавства – про традиційний костюм та вишивку українців Закарпаття.

Про основні прозові жанри фольклору Закарпаття вів мову  Іван Хланта кандидат філологічних наук, фольклорист.

Своє слово сказала й  Олеся Павлюк завідувач відділу міжнародних зв’язків у галузі культурно-освітньої діяльності та народної творчості КЗ «ООМЦК» ЗОР. З доповідями також виступили Віра Мадяр-Новак етномузиколог, викладач комунального вищого навчального закладу « Ужгородський музичний коледж ім..Д.Задора» Закарпатської обласної ради, Олександр Коваль викладач кафедри туризму УжНУ, бренд-менеджер, маркетолог, керівник туристично-інформаційного центру «Закарпаття» та Віктор Петровцій голова Іршавської районної організації спілки ковалів, завідувач музею-кузні «Гамора».

Відкрила семінар-практикум директор КЗ «ООМЦК» ЗОР Ганна Дрогальчук лекцією «Державна політика зі збереження нематеріальної культурної спадщини»

В рамках семінару відбулись майстер-класи з традиційного ковальства та ткацтва , а також виступ народного фольклорного колективу БК села Лисичово (керівник Марія Коваль). В рамках проведеного майстер-класу Віктор Петровцій ознайомив присутніх з історією кузні, технікою та технологію ковальської справи, а Михайло Пилипчинець продемонстрував процес виготовлення мотики, поділився  власним досвідом, таємницями виробництва.

В свою чергу майстриня Марія Русин показала роботу на ткацькому станку, якому, до слова, вже не один десяток років і виткав він вже кілометри покрівців та інших побутових речей незамінних у селянському господарстві.

Мета семінару – забезпечення реалізації Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини, створення мережі фахівців з нематеріальної культурної спадщини, відповідно до реалізації грантового проекту за підтримки Українського культурного фонду «Онлайн ХАБ для нематеріальної культурної спадщини Закарпаття».

Володимир Мишанич,
ф
ото Олени Гайдук

Залишити відповідь

Закрити меню