Ось уже 23-й рік поспіль батьківщина відомого українського поета Івана Ірлявського (1919-1942) прийматиме шанувальників красного письменства краю. Цьогоріч на конкурс українського художнього слова імені Івана Ірлявського “Моя весна” подано 56 заявок. Учасники змагатимуться у чотирьох номінаціях: “Поезія”, “Проза”, “Гумор”, “Власна творчість”.
Захід відбудеться в селищі Середнє Ужгородського району на базі комунального закладу “Школа мистецтв Середнянської селищної ради”.
Початок об 11.00.
Іванові Ірлявському належить чільне місце у громадському, суспільному та літературному житті як Закарпаття, так і всієї України 30-х–початку 40-х років ХХ століття. Іван Рошко (псевдонім Ірлявський) народився 17 січня 1919 року в селі Ірлява на Закарпатті. Поет, публіцист, активний учасник і творець Карпатської України, боровся за відновлення державності Соборної України в умовах німецько-нацистської окупації.
Він рано пішов із життя (прожив усього 23 роки), але звершив багато. На тернистий шлях творця Іван Ірлявський ступив ще підлітком. Перша його книга вийшла друком, коли був дев’ятнадцятирічним юнаком. За життя видав три книги – «Голос Срібної Землі» (1938), «Моя весна» (1940), «Вересень» (1941). Четверта – «Брості» (1942) – побачила світ після його смерті. Усі книги видані у Празі, тому майже не потрапляли в окуповане Угорщиною Закарпаття. Ті ж, що дивом опинилися тут, були знищені угорським окупаційним режимом у 1939–1944 рр., а після 1944-го радянським. Ім’я І. Ірлявського послідовно замовчували, кинувши у небуття, що обернулося непоправною шкодою для мистецького життя краю й України.
Збірки явили самобутнього поета-патріота, чий патріотизм щедро живився пам’яттю батьківського порога, надзвичайно природно вбираючи в себе безоглядну любов до Соборної України.
Розстріляний гестапо 9 лютого 1942 року в Бабиному Яру під Києвом, після того, як навідріз відмовився редагувати колишню патріотичну газету «Українське слово» уже як пронацистську. Творчість І. Ірлявського вносить у літературний процес свіжий гірський струмінь, позначений мотивами любові до рідної землі та мужніми поривами до героїчного чину.
Марина Офіцинська,
завідувач відділу інноваційних програм та культурно-мистецьких проєктів