У неділю, 11 травня 2025 р., закарпатське місто Берегове зустрічало учасників і гостей гала-концерту відкритого фестивалю-конкурсу дитячого та юнацького театрального мистецтва «Юні зірки Мельпомени», який проводить КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської обласної ради спільно з департаментом культури Закарпатської обласної державної адміністрації – обласної військової адміністрації, управлінням освіти та культури Берегівської міської ради, а також КЗ «Центр культури та дозвілля» Берегівської міської ради.
ФЕСТИВАЛЬ НА ЗАКАРПАТТІ, ОБШИРИ ВСЕУКРАЇНСЬКІ
Дійство на сцені Центру культури та дозвілля Берегівської міської ради розпочалося театралізованою композицією «Я Україна», яку виконав зразковий аматорський танцювальний колектив «Атас» (керівник Світлана Кононенко, хореограф Альона Гергардт).
Після хвилини тиші, якою учасники гала-концерту вшанували пам’ять загиблих на російсько-українській війні захисників України, ведуча Оксана Кобзєва – акторка народного аматорського українського театру ім. Ярослави Бандурович Центру культури і дозвілля Берегівської міської ради повідомила узагальнені дані про фестиваль-конкурс. Цього року в ньому взяли участь 36 дитячих та юнацьких театральних колективів із 11 областей України – Вінницької, Волинської, Донецької, Закарпатської, Івано-Франківської, Київської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Сумської та Хмельницької.
Зі словами вітання до учасників і гостей гала-концерту відкритого фестивалю-конкурсу «Юні зірки Мельпомени» звернулися директор департаменту культури Закарпатської обласної державної адміністрації – обласної військової адміністрації, заслужений артист України Євген Тищук, начальниця управління освіти та культури Берегівської міської ради Едіта Бабяк і заступник директора комунального закладу «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської обласної ради, заслужений працівник культури України Василь Барановський.
Вони вручили подяки та дипломи учасникам фестивалю-конкурсу, який цього року було проведено вже в дев’ятнадцяте. Підкреслювали, що театр є одним із тих видів мистецтв, які допомагали виживати у найскладніші періоди життя українців. Адже воно відтворює найрізноманітніші характери й ситуації, унаочнює картину життя народу, яка переноситься на сцену. При цьому майстерність акторів і постановників, насамперед, полягає в тому, хто може зробити це переконливіше, ближче до правди і сутності речей.
Традиції закарпатського театру, які сягають у понад сторічну давнину, є кому продовжувати. І це переконливо демонструють підсумки відкритого фестивалю-конкурсу, межі якого розширилися до всеукраїнських масштабів. Кому, як не молодим, нести театральну традицію далі, розвивати й збагачувати її. Тож усі, хто виступав, бажали творчих удач і «супутного вітру» як цьогорічним, так і наступним учасникам фестивалю-конкурсу «Юні зірки Мельпомени».
У 20 ХВИЛИН ВМІСТИЛИ ВСЕ, ЩО ХОТІЛИ СКАЗАТИ
Хвилюючі миті нагородження підкреслили своїм виступом, знову вийшовши на сцену, юні талановиті учасники зразкового танцювального колективу «Атас».
Відтак нею повністю заволоділи учасники гала-концерту, наповнивши залу емоціями, що є неодмінними супутницями театральних постановок. Так-так, саме розгорнутими постановками з повноцінних вистав радували присутніх учасники гала-концерту.
Першим вийшов колектив «Первоцвіт» Великолучківської школи мистецтв Мукачівського району Закарпатської області. Десятеро учасників колективу показали 20-хвилинний уривок з вистави «Морська історія, або Нові пригоди Русалочки», поставленої за однойменним твором О. Різник. Колективом, очолюваним Наталією Балог, було продемонстровано складність і багатовимірність стосунків людини й природи. Наявність у них фальшу чи неправди обертається проти тих, хто йде проти природи.
Вистава звертала на себе увагу різноманіттям костюмів, вигадливими декораціями. Диплом, вручений цьому учасникові гала-концерту у номінації «Театральна вистава», виглядає цілком заслуженою винагородою.
У номінації «Театральна вистава» диплом отримав драматичний дитячий колектив «Центру культури та дозвілля» Богданської сільської ради Рахівського району Закарпатської області. Юні актори теж показали двадцятихвилинний уривок із вистави «Казка про добро» за однойменним твором Сергія Гержика. Керівник цього колективу Марія Ретізник зазначила, що одне з завдань, які ставили перед собою богданці, було передати особливості сільського життя, в якому важко приховати обман чи облуду, а недобрі наміри й дії рано чи пізно стають очевидними, знаходять справедливу оцінку. Провідна думка п’єси, втілена аматорами сцени, не залишала сумнівів у тому, що добро здатне перемагати зло. Воно є тією магічною силою, якій неспроможні протистояти жодні інші – ні земного, ні надприродного походження.
Постановниця вистави у вигляді елементів декорацій використала предмети побуту та старожитності, характерні для гірського регіону. Це наближало постановку «Казки про добро» до народного епосу.
СВІТЛОМ ПОЕЗІЙ ЛІНИ КОСТЕНКО СТРУМЕНІВ «ЛІХТАРИК»
Звання лауреата 1 ступеня у номінації «Літературно-музична композиція» удостоєно театральний колектив «Ліхтарик» комунального закладу «Мукачівська школа мистецтв ім. С.Мартона» Мукачівської міської ради Закарпатської області. Нагорода цьому колективові дісталася за літературно-музичну композицію, втілену за мотивами роману у віршах Ліни Костенко «Маруся Чурай».
Керівник цього колективу Лілія Приходько не лише в поетичних рядках, а й у костюмах, поведінці, учасників сценічного дійства змогла вловити й передати напружену тканину художнього твору. Цьому сприяли світлові й звукові ефекти, пісні й танці, органічно вплетені в канву сценічного твору. При цьому нікуди не поділася характерна для «Марусі Чурай» епічність, що поєднувалася з переживаннями персонажів.
…Розповідь про гала-концерт, який близько трьох годин захопив глядачів, змушуючи переживати й хвилюватися, була б неповною, якщо не віддати належне й зразковому театральному колективу «Кекерчін» Оросіївського клубу-філії комунального закладу «Центр культури та дозвілля» Берегівської міської ради (керівниця Еріка Міговк), який у цей день успішно пройшов переатестацію на підтвердження звання «зразковий аматорський колектив».
Тож побажаймо впевненого подальшого плавання нинішнім і майбутнім учасникам фестивалю-конкурсу «Юні зірки Мельпомени» і, звичайно, попутнього вітру.
Василь Бедзір,
завідувач інформаційно-редакційного сектору КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської обласної ради