«Культурологічні джерела» стежать за пульсацією культури Закарпаття

  • Категорія запису:Новини
Вийшов у світ черговий випуск (вміщує 3 і 4 номери) за 2024 рік літописного журналу «Культурологічні джерела». Його з 2003 року видає КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської обласної ради. Вийшли в світ загалом 88 номерів журналу.

Відкриває випуск публікація «Мистецька імпреза» (рубрика «Відлуння подій» – про виставку з пленеру художників, яким із року в рік опікується ООМЦК. У тій самій рубриці ще низка матеріалів. Серед найпомітніших – про благодійний ярмарок, влаштований Центром культури на потреби ЗСУ.

Героями багатьох інших публікацій «Культурологічних джерел» є викладачі мистецьких шкіл області, художники, музиканти, хореографи. Серед них Михайло Розман, Віталій Дорош, Василь Вовчок, Вікторія Церкуник та інші.

Журнал привернув увагу і до тих творчих особистостей, які відзначили ювілейні дати. Це – членкиня Національної спілки художників України, матір п’ятьох дітей Світлана Кирлик, голова Закарпатського осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслужена майстриня народної  творчості України Людмила Губаль та членкиня цієї творчої організації Марія Купарь. Героїнею одного з матеріалів стала викладачка образотворчого мистецтва Ужгородської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів, членкиня Національної спілки художників України Андрея Прислупська.

«Культурологічні джерела» відобразили і персональну виставку заслуженої художниці України Наталії Сіми-Павлишин.

Ґрунтовною публікацією під назвою «Кошики з Ізи, бриндзя з Ясіня…» журнал відгукнувся на фестиваль «Жива культура – живий світ» і на Всеукраїнський форум «Жива спадщина України», що відбувалися в Києві. Організаційні заходи щодо участі громад та носіїв елементів НКС Закарпаття у згаданому фестивалі здійснив Обласний організаційно-методичний центр культури за сприяння департаменту культури Закарпатської ОДА-ОВА.

Одна з найважливіших культурно-мистецьких подій, які організував ООМЦК у другому півріччі 2024-го, – обласний відбірковий конкурс ХVІІ Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики «Червона рута». Йому присвячено окрему публікацію.

Вміщено розгорнуту розповідь про концерт, організований і проведений КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» для воїнів ЗСУ в День Незалежності України.

З рубрики «Цікаво знати» читачі довідаються про унікальні продукти й традиції закарпатців, внесені до Національного переліку елементів НКС, – гуцульську бриндзю та ткацтво гунь у селі Річка.

У рубриці  «Ювілеї» – аналіз творчості Людмили Мішко до 70-річчя відомої педагогині й музикантки, заслуженої вчительки України. Інша публікація присвячена 70-річному ювілею музиканта, композитора й педагога, заслуженого працівника культури України Олександра Ухача.

У центрі окремої розповіді – відзначення ювілею Перечинської школи мистецтв, з часу створення якої минули 60 років.

Про багатогранну діяльність викладачки КЗ «Ужгородський музичний фаховий коледж імені Д.Є. Задора» ЗОР, докторки філософії, музично-громадської діячки Юлії Тетерюк-Кінч розповідає публікація, авторкою якої є провідний методист  ООМЦК Віра Мадяр-Новак.

Внесок у вітчизняну фольклорну скарбницю відомого збирача народних скарбів Івана Хланти аналізує на сторінках «Культурологічних джерел» заслужена вчителька України Христина Шкробинець.

Обов’язково згадаємо й незвичне інтерв’ю – «сама з собою», – режисерки народного аматорського театру Свалявського міського будинку культури Маріанни Попович. Вона ж написала антивоєнну патріотичну п’єсу «Мої епізоди», поставивши її на сцені театру. Журнал  вміщує текст цієї п’єси.

Близьке ознайомлення з цим випуском альманаху «Культурологічні джерела» дасть змогу отримати інформацію про ці й інші важливі події, явища в культурі, на які звернули увагу автори публікацій. Тож цікавого вам читання.

Переглянути журнал можна тут: https://zakfolkcenter.info/load/kulturolohichni-dzherela-2024-3-4

Василь Бедзір,
завідувач інформаційно-редакційного відділу КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» ЗОР