З нагоди ювілею! Народний аматорський ансамбль народної пісні «Розмарія»

Продовжуємо знайомити з історією Центру культури. Сьогодні розповідь про народний аматорський ансамбль народної пісні «Розмарія».

Колектив був заснований у 1986 році професійним диригентом і композитором, фольклористом, заслуженим працівником культури України Михайлом Керецманом при Закарпатському обласному науково-методичному центрі народної творчості і культурно-освітньої роботи.

«Розмарія» полонила таких прекрасних виконавців пісні, як заслужена артистка України Олена Поляк, Єва Крон, Михайло Кадар, Петро Кабака, Ігор Кравчук, Анжела Влад, Петро Горганюк, Віталій Чубаня, Тарас Сегляник, Олександр Безик та інших. Яскравою особистістю з першого дня заснування колективу був народний музика-скрипаль Антон Кобаль. Чудова людина і прекрасний товариш, він підкорив колектив любов’ю до народної пісні.

Основою творчих досягнень «Розмарії» був цікавий репертуар, вдало підібраний Михайлом Керецманом та братами Антоном та Василем Кобалями. Такі твори, як «Коломийки Ужанської долини», «Весільні мелодії Міжгірщини», «Імпровізація на теми угорських народних  пісень», «Три трембіти» та «Ой на горі криниченька» Василя Кобаля, «Червена ружа» Василя Калинича та «За рікою хлопці косять», «Ой ти, мій миленький» в інтерпретації Василя Калинюка, «Прала мила, прала» Тиберія Миговича, «Мала баба мужа» Михайла Керецмана, «Весільні мелодії Приборжавщини» стали золотим фондом колективу.

Згодом прийшли молоді виконавиці, які збагатили і розширили його репертуарну палітру. Це сестри Марія та Катерина Перечинські, Світлана Одокста, Еріка Дзямко, Оксана Штефан, Лідія Голінка.

Колектив був учасником обласних, всеукраїнських, міжнародних оглядів-конкурсів народної творчості, де неодноразово ставав лауреатом. Виступав із концертними програмами на фестивалях «Маковицька струна» (м. Бардейов), а також у містах Свидник, Камйонка, Сніна, селі Порачі (Словацька Республіка).

З липня 2003 до вересня 2005 р. колективом керував заслужений артист України Сергій Барвік-Карпатський. Основою нової програми стали пісні та обробки закарпатських композиторів М. Попенка, В. Кобаля, П. Рака, С. Барвіка-Карпатського. До складу «Розмарії» входили музиканти-професіонали Володимир Короленко (цимбали), Сергій Донець та Володимир Палій (скрипка), котрі володіли грою на багатьох музичних інструментах та народною закарпатською манерою співу. Яскравими представниками вокальної групи були народна артистка України Клара Лабик та Тиберій Мигович.

Наступним керівником ансамблю була досвідчений музикант Тетяна Раховська.

З 2007 до березня 2017 року колективом керувала талановитий диригент, заслужений працівник культури України  Наталія Петій-Потапчук. У 2007 році народний ансамбль народної пісні «Розмарія» став володарем золотої медалі у номінації «вокал» конкурсу-фестивалю виконавських мистецтв «Кубок Євразії», що проходив у м. Одеса.

Колектив систематично брав участь у звітах, фестивалях та інших культурно-мистецьких акціях як вдома, так і за кордоном. Зокрема 2009 року успішно виступив на творчому звіті майстрів мистецтв і художніх колективів Закарпатської області «Дивосвіти Срібної Землі», що проходив на сцені Закарпатського обласного українського музично-драматичного театру.

2012 рік запам’ятався концертом «В загороді розмарія», що відбувся в Закарпатському обласному академічному театрі ляльок «Бавка». У виконанні «Розмарії» прозвучали закарпатські народні пісні в обробці Павла Пинзеника, Федора Турянина та в аранжуванні Наталії Петій-Потапчук, декілька словацьких і чеських народних пісень. Особливо тепло і з захопленням зал сприйняв пісні «Ой на горі, горі Хмельовані» (слова та музика Василя Кобаля»), «Світку мій, Карпатський» (слова Петра Скунця, музика Петра Рака) та народну пісню «В понеділок рано косились ме сіно» в обробці Василя Тацака, яку виконала чоловіча група ансамблю.

У 2016 році вийшла друком книга «Співам співаночку» (Пісенний збірник творів народного аматорського ансамблю народної пісні «Розмарія» Обласного організаційного-методичного центру культури), яку підготувала керівник колективу Наталія Петій-Потапчук. До нього увійшло 32 твори.

Займається колектив і благодійною діяльністю. «Розмарія» відвідала з благодійним концертом військовослужбовців, які перебували у зоні АТО й лікувалися та проходили реабілітацію у Мукачівському військовому госпіталі. Учасниці ансамблю виконали низку закарпатських народних пісень. Мирослава Копинець та Василина Голянич зачарували бійців своїми незвичайними голосами.

«Розмарія» – учасниця обласного фестивалю «Коляди в старому селі» (2015), Першого міжнародного гастрономічного і колядницького фестивалю «Василля» (2019), лауреат ІІ премії відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні «Красне поле» (2019).

Виступала на відкритті виставки робіт «Рідний край» народного художника України Василя Свалявчика (2018), виставки творів художників-аматорів Магдалини Березанич та Івана Чепи «Майстри барвистої палітри» (2018), виставці робіт майстрів декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва «Заквітчані» (2020),  на ювілейному творчому вечорі з нагоди 60-річчя Петра Мідянки тощо.

Цікаву програму представили на презентації результатів проекту «Онлайн ХАБ для нематеріальної культурної спадщини Закарпаття, який реалізовано за підтримки Українського культурного фонду (2019).

З липня 2017 року керівник народного аматорського ансамблю народної пісні «Розмарія» Ольга Зюбрицька.

У січні 2020 року учасниці «Розмарії» разом із колективом Центру культури взяли участь у Всеукраїнській акції спільного співу колядки «Нова радість стала» в рамках ІV Всеукраїнського фестивалю вертепів «Вертеп-Фест».

Напередодні Дня Незалежності України учасниці «Розмарії» разом із колективом Центру культури долучилися до патріотичного арт-мобу «Україна в піснях» з піснею «Ой у лузі червона калина»,  відео якої виклали на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook.

У планах ще багато задумів та творчих планів.

Марина ОФІЦИНСЬКА,
завідувач інформаційно-редакційного сектору